«شرق» بانک جدید گروه انحرافی

دادنا: در حالی که غفلت نهادهای نظارتی بر عملکرد اقتصادی جریان انحرافی در مناطق آزاد ادامه دارد، بانک وابسته به این جریان نیز مجوز خود را از بانک مرکزی دریافت کرد.

به گزارش مشرق؛ این بانک با پیگیری ها و فشارهای بقایی و مشایی با نام " بانک شرق" از ماه آینده فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

راه اندازی چراغ خاموش این بانک در حالی است که حتی خبر تصویب ایجاد آن در بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار و ارسال پرونده به بورس جهت اعطای مجوز پذیره نویسی نیز تاکنون پنهان نگه داشته شده و حتی بقایی دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد در مصاحبه هفته گذشته خود در این دبیرخانه هیچ جمله ای در این خصوص بیان نکرد.

بنا بر پیگیری های مشرق، 48 درصد از کل سهام این بانک به مناطق آزاد تعلق دارد که سهم هر منطقه به میزان 8 درصد تعیین شده است. همچنین 40 درصد از سهام آن بدون هیچگونه مناقصه و یا آگهی عمومی به چهار شرکت سرمایه گذاری خاص واگذار شده است.

اما نکته جالب ملاحظه در پشت صحنه این شرکتها، وابستگی بخش قابل توجهی از آنها به فعال بزرگ و پرحاشیه بخش مبل و موبایل کشور است.

وی که از بدهکاران بزرگ بانکی کشور است که بانک مرکزی به دلیل بدهی وی به سیستم بانکی، مجوز راه اندازی بانک نزدیک به او را متوقف کرده بود اما با فشار برخی نزدیکان سیاسی، ورزشی و اقتصاذی این جریان به بانک مرکزی، بالاخره مجوز بانکی او نیز صادر شد.

وی که علاقه خاصی به نام های سلطان فلان صنعت دارد، چندی پیش پس از انعقاد قرارداد اجاره زمین با وزارت جهاد ضمن مراجعه به وزارت صنایع درخواست تأسیس شهرک صنعتی خصوصی بر روی زمین مزبور با ادعای مالکیت کرده و با اخذ مجوز، عزم به تفکیک زمین به قطعات دو هکتاری و اقدام به فروش آنها کرده بود.

هرچند قیمت زمین در آگهی های فروش وی توافقی اعلام شده است، اما منابع آگاه از معامله بخشی از این زمین ها به قیمتی معادل هر متر 20 هزار تومان خبر می دهند. با این که جهاد کشاورزی استان مربوطه با خلاف قانون دانستن این خرید و فروش از انتقال سند امتناع می کنند، اما چنانچه با ادامه اعمال رانت ها و فشارها این نقل و انتقال ها اتفاق بیفتد، درآمدی حدود یکصد میلیارد تومان عاید (ع.ا) می شود.

با امتناع جهاد کشاورزی از انتقال سند، فشارهای زیاد از طرف دانه درشت جنجالی به مسئولین استان و به تبع آن جهاد کشاورزی ادامه یافت تا جایی که استاندار شخصاً پیگیر این موضوع شده بود.

وی پیش از این درخواست 500 هکتار زمین برای فعالیت های خود را مطرح کرده بود در حالی که در وزارت جهاد کشاورزی استان با توجه به عدم نیاز به این مقدار زمین، با 100 هکتار موافقت شده، اما شنیده ها حاکی است که با نفوذ این سرمایه دار به لایه ارشد جریان انحرافی و فشار به استاندار، هم اکنون این زمین در مراحل نهایی تصرف توسط نامبرده قرار گرفته است.

بر اساس توافقات انجام شده ، یک بانک خصوصی که گفته می شود روابط نزدیکی با یکی از فعالان اقتصادی جریان انحرافی به نام "ز" دارد، در حال حاضر به عنوان بانک عامل راه اندازی بانک این جریان در مناطق آزاد انتخاب شده است.

غفلت نهادهای نظارتی بر عملکرد اقتصادی جریان انحرافی موجب شده است تا عملاً مناطق آزاد به عنوان حیات خلوت فعالیتهای این جریان درآید که برخی اسناد آن در خصوص تالارهای کیش و فروش فرودگاه قشم در روزهای گذشته در رسانه ها منتشر شده بود.
برچسب ها: بانک ، شرق ، جریان انحرافی ، مناطق ازاد

/ 0 نظر / 7 بازدید