سفر پنهانی مشایی به عربستان؟

آفتاب: آیا اسفندیار رحیم مشایی اخیرا به عربستان سفری داشته است؟ این سوالی است که اگرچه اسماعیل کوثری نایب رییس کمیسیون سیاست خارجی ، آن را تایید می کند اما قرار است مجلسی‌ها با احضار وزیر امور خارجه، از علی اکبر صالحی درباره این سفر سوال کنند و بدانند: «اسفندیار رحیم مشایی به عربستان رفته یا نه و اگر رفته درباره چه موضوعاتی با چه مقاماتی مذاکره کرده که مسوولان وزارت امور خارجه از آن اطلاع موثقی در دست ندارند؟» 

هفته گذشته درست در روزهایی که خبر سفر صالحی به عربستان تکذیب شد به گوش برخی از نماینده‌های مجلس رسید که مشایی 2 هفته پیش سفری به عربستان داشته و در آن جا ملاقات‌هایی با افرادی صورتی گرفته که وزارت امور خارجه می‌گوید از آن بی خبر بوده است. 

به همین دلیل هم امروز علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه را صدا کرده اند تا بیاید و توضیح بدهد که چرا باید یکی از مقامات کشور چنین سفر حساسی داشته باشد و او بی‌خبر باشد؟ 

امنیت ملی‌های مجلس در گفت‌وگو با «اعتماد» می‌گویند از دو چیز تعجب کردند؛ نخست نفس سفر یک مقام بلندمرتبه ایرانی در شرایط کنونی به عربستان و دوم بی‌اطلاع بودن شورای عالی امنیت ملی و وزیر امور خارجه. 

در همین راستا اسماعیل کوثری نایب رییس کمیسیون امنیت ملی این سفر را تایید می‌کند و می‌گویداصلا رفتن هر مقام مسوولی به عربستان در شرایط کنونی ایراد دارد و به همین دلیل باید صالحی جواب پس دهد. حشمت‌الله فلاحت‌پیشه هم می‌گوید هنوز خبر سفر مشایی را وزیر امور خارجه تایید نکرده است اما برای آنها سوال هست که اگر این سفر انجام شده چرا باید بدون هماهنگی با شورای عالی امنیت ملی این کار صورت گرفته باشد. 

صالحی همین هفته پیش مجبور شد به مجلس برود درباره خبری مبنی بر سفر قریب الوقوع خودش به عریستان توضیح بدهد که البته آن را تکذیب کرد و گفت حتی در ماه‌های اخیر هم پایش را به این کشور نگذاشته است. 

اینک صالحی باید به مجلس برود و تکلیف چند چیز را مشخص کند. اول از همه اینکه مشایی به عربستان رفته یا نه؛ اگر رفته با چه کسانی دیدار داشته؛ اصلا وزیر امور خارجه و شورای عالی امنیت ملی از این دیدار با خبر بودند یا نه؛ اگر بودند که کار برای صالحی سخت‌تر می‌شود چون باید بگوید چرا عربستان؟ اگر هم مطلع نبوده که باز باید بگوید چرا در خیابان ملل بر صندلی نشسته که از تصمیم‌های گرفته شده در ساختمان پاستور بی خبر است.

/ 0 نظر / 14 بازدید