سناتور مارک کِرک افشا کرد؛

به گزارش مشرق؛ مارک کِرک نماینده جمهوری خواه در مجلس سنا در مصاحبه ای با تلویزیون فارسی صدای آمریکا به زوایای مختلف جنگ اطلاعاتی و راهکارهای تهاجم دیپلماتیک به ایران پرداخت.
وی در خصوص این جنگ اطلاعاتی که اساس آن بر حقوق بشر نهاده شده، افشا می کند که "لایحه جدیدی قرار است سیاست خارجی آمریکا را متمرکز کند و "حقوق" مردم ایران را در اولویت سیاست خارجی ما قرار بدهد. همین اقدام را در ارتباط با شوروی سابق کردیم که موفقیت آمیز بود و شوروی سقوط کرد. فکر می کنم باید این استراتژی را در مورد ایران هم اعمال کنیم."


برجسته سازی نام مخالفان، استراتژی آمریکا برای براندازی ایران

مهمترین استراتژی که سیاست خارجی آمریکا به صورت کاملا یکپارچه دنبال خواهد کرد برجسته سازی ویژه نام مخالفان ایرانی خواهد بود.

 این سناتورجمهوری خواه در خصوص نقش و مسئولیت گزارشگر مخصوص حقوق بشر در ایران شده گفت: "این فرد مسئول هماهنگی سیاست خارجی آمریکا در رابطه با ایران خواهد بود و اطمینان حاصل خواهد کرد که پرونده مخالفان برجسته، در بالاترین اولویت قرار گیرد. اما مهم ترین وظیفه این فرد این است که نام مخالفان برجسته ایرانی و پرونده هایشان را در رسانه های غربی، عربی، و بین المللی مطرح کند و اینکه چرا در زندان هستند. برای مخاطبان فارسی زبان در کشورهای مختلف دنیا و در داخل ایران، و همینطور در رسانه های بین المللی، درباره این افراد و مبارزات آنان صحبت کند."
وی اذعان می کند که این یک برنامه مشخص است که از سوی سیاست خارجی دنبال می شود که برنامه ریزی آن از مجلس سنا شروع شده و دستگاه سیاست خارجی آمریکا آن را اجرا می کند.

در این خصوص وی چنین می گوید:" ما در حال حاضر این کار را در مجلس سنا شروع کرده ایم و حالا از وزارت امور خارجه می خواهیم که در این باره اقدام کند. ما چهار نفر را انتخاب کردیم، یکی از آنها جعفر پناهی، یکی از برجسته ترین کارگردانان ایرانی است که در فضای بین المللی فیلم وارد شده و تصویر متفاوتی از ایران را به نمایش گذاشته و فیلم هایی ساخته که حکومت با آنها مخالف است. "
وی می گوید ما آنها را به عنوان نماد حقوق اولیه ای معرفی می کنیم که متعلق به تمامی مردم ایران است. در مورد مخالفان حکومت شوروی هم به ما همین را گفتند همین استراتژی را بکار بسته و موفق به سقوط شوروی شدیم.
سناتور مارک کِرک در خصوص برجسته سازی نام مخالفان تاکید می کند:" ما باید به این مخالفان کمک کنیم و صدای آنان در فضای بین المللی باشیم، و مطمئن شویم که همه در ایران و در جامعه بین المللی اسم آنان را می دانند و پرونده شان را می شناسند. "
مارک کرک در خصوص برجسته کردن صدای جنبش سبز و حمایت رسانه ای برای اینکه صدای بین المللی داشته باشند اینگونه افشا کرد: " وقتی صدایی از چندین کشور شنیده شود، دیگر به معنی اهداف یک کشور برای کشور دیگر نیست. ما نیاز داریم که این صداها را در ایالت متحده، کانادا، فرانسه، بریتانیا، آلمان، ژاپن، استرالیا و سراسر دنیا بشنویم، که به این صدا یک نیروی ویژه اخلاقی بدهد. ضمنا مسائل فنی هم وجود دارد که باید انجام دهیم. ایالات متحده باید اینترنت مستقیم را از طریق ماهواره در اختیار ایران قرار دهد که شما نتوانید توسط رسانه های دولتی کنترل شوید. که اجازه داشته باشید هر چه که می خواهید بگویید، باید بتوانید از دولت ایران انتقاد کنید. "


اینترنت ماهواره ای برای نفوذ در مردم ایران
مارک کرک در خصوص تلاش های آمریکا برای ارتباط مستقیم با مردم ایرن برای عملیات روانی و نفوذ بیشتر می گوید:" امیدواریم از رسانه های جدید استفاده کنیم مثل توییتر، مای اسپیس، فیس بوک و انواع روش های اینترنتی به علاوه موبایل و اس ام اس. فکر می کنم صدای آمریکا، بی بی سی و الجزیره، همگی مخاطبانی در تهران دارند. اما ضمنا می خواهیم سرویس اینترنت مستقیم به ایران ارائه کنیم که مردم ایران مجبور نباشند از طریق دولت به اینترنت متصل شوند، بلکه فقط با یک دیش ماهواره در حیاط خانه شان، هر چیزی که می خواهند تماشا کنند و بدون واسطه دولت، هر چیزی که می خواهند بگویند."


نگرانم که مصر نیز به ایران دیگری تبدیل شود
این سناتور جمهوری خواه در خصوص انقلاب های منطقه و سوریه در ارتباط با ایران ادعا کرد:" حکومت تک حزبی در سوریه، که از متحدان اصلی روحانیون ایران هم هست، به بی ثباتی رسیده است. اگر دمشق سقوط کند، احتمال می دهم که حکومت ایران دچار مشکل جدی شود و این خوب است. چرا که یک ایران صلح طلب و کاملا مردم سالار، بودجه اش را صرف سلاح هسته ای و یا تجهیز حزب الله نخواهد کرد."
وی در مورد عادی سازی روابط دولت مصر با ایران اعتراف کرد که نگران است مصر هم به یک ایران دیگر تبدیل شود. در این خصوص وی چنین می گوید: "نگرانم که انقلاب مصر، ممکن است با یک روند سه مرحله ای روبرو باشد که در انقلاب های زیادی شاهدش بوده ایم. ابتدا برکناری دیکتاتور، دوم تشکیل یک دولت موقت ضعیف و نهایتا تشکیل یک دولت دائم. در مورد ایران، از شاه به دولت بسیار ضعیف بختیار و نهایتا به آیت الله خمینی منتقل شد. نگرانم که این روند برای مصر هم دنبال شود."
همچنین در خصوص خروج نیروهای آمریکا از افغانستان نیز با اظهار نگرانی افزود: "اگر ایالات متحده افغانستان را به سرعت ترک کند، ممکن است بخش اعظم غرب افغانستان تحت قدرت و اختیار ایران قرار گیرد."

/ 0 نظر / 6 بازدید