تخلف بقایی در اختصاص وجوه دولتی به بانک‌ خصوصی

شفاف : حجت‌الاسلام اسلامی استفاده از وجوه اداره شده دولتی در بانک گردشگری را فساد عنوان کرد و گفت: این تخلف در بانک گردشگری در دوران ریاست بقایی بر سازمان میراث فرهنگی شکل گرفته است.

بنا به این گزارش حجت‌الاسلام حسین اسلامی سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس با اشاره به عملکرد مسئولان بانک گردشگری گفت: در بانک گردشگری که بانکی خصوصی است، وجوه اداره شده که دولتی هم هستند، برای ارائه تسهیلات کم‌بهره استفاده شده‌اند.

وی افزود: جای سؤال است که چرا وجوه اداره شده دولتی در یک بانک خصوصی استفاده می‌شود و چرا بانک‌های دیگر از این موضوع بهره نمی‌برند.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس تصریح کرد: کسانی که سیاست‌گذار بانک گردشگری هستند، دست به چنین اقدامی زده‌اند و این خلاف قوانین و مقررات است و در واقع آنها با چنین اقدامی، بیت‌المال را دستاویز قرار داده‌اند.

اسلامی با بیان اینکه اگر کسی این مسئله را تکذیب کند، اسناد آن را منتشر خواهم کرد، گفت: وجوه اداره شده مورد استفاده در این بانک دولتی هستند و عده‌ای این وجوه را در بانکی که خود سهامدار آن بوده و آن بانک خصوصی هم هست، استفاده کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: قبل از ریاست بقایی در سازمان میراث فرهنگی تهیه سازوکار چنین اقدامی آغاز شده بود، اما اصل موضوع در دوران ریاست بقایی شکل گرفت.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ اضافه کرد: استفاده از وجوه اداره شده دولتی در سیستم یک بانک خصوصی فساد است چرا که وجوه اداره شده فقط می‌توانند در بانک‌های دولتی که بهره پایینی می‌گیرند، با مصوبه دولت مورد استفاده قرار بگیرند.

به گفته اسلامی، وقتی بانکی خصوصی است و در آن از وجوه اداره شده دولتی استفاده می‌شود، طبیعتاً نام این اقدام فساد اقتصادی و رانت است.

وی در پایان این گفت‌وگو با بیان اینکه استفاده از وجوه اداره شده دولتی در بانک‌های خصوصی قابل پیگرد است، اظهار داشت: این هم بانک خصوصی در کشور وجود دارد، چرا به آنها از این وجوه داده نشده و چرا فقط به بانک گردشگری اجازه استفاده از وجوه اداره شده دولتی داده‌اند.

/ 0 نظر / 12 بازدید