ده هزار تذکر نمایندگان مجلس هشتم به دولتمردان

به گزارش جهان به نقل از الف، فهرستی که معاونت نظارت مجلس شورای اسلامی اخیراً منتشر کرده نشان می‌دهد از زمان شروع به کار مجلس هشتم در هفتم خرداد ماه ۱۳۸۷ تا ششم خرداد ماه ۱۳۹۰، بیشترین تذکرات نمایندگان مجلس از نظر تعداد، به محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور بوده است.

این فهرست همچنین نشان می‌دهد از نظر ‹تعداد تذکر به نسبت روزهای مسئولیت›؛ نیز محمود احمدی‌نژاد بیشترین تعداد تذکرات را از نمایندگان مجلس دریافت کرده است.

پس از رئیس جمهور، بیشترین تذکر نمایندگان (به نسبت تعداد روزهای مسئولیت یک وزیر) به نامجو وزیر نیرو و بهبهانی وزیر راه و ترابری بوده است. کار این دو وزیر در طول مجلس هشتم استیضاح هم کشیده شد که در نتیجه آن بهبهانی از وزارت راه عزل و نامجو با اختلاف یک رای همچنان وزیر نیرو باقی‌ماند.

بر اساس این فهرست، کمترین تعداد تذکر برحسب ایام مسوولیت را آقایان محسنی اژه‌ای وزیر اطلاعات، عباسی وزیر تعاون و الهام وزیر دادگستری از نمایندگان مجلس هشتم دریافت کرده‌اند.

مطابق ماده ۱۹۲ قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در جهت اجرای اصل ۸۸ قانون اساسی، نمایندگان می‌توانند به رئیس جمهور و وزیران تذکر دهند. هیات رئیسه مجلس، تذکر را به رئیس جمهور یا وزیر مربوطه ابلاغ و خلاصه آن را در جلسه علنی مجلس عنوان می‌نماید.

لازم به ذکر است تعداد کم یا زیاد تذکرات نمایندگان به یک وزیر الزاماً به معنی موفقیت یا عدم موفقیت وزیر مربوط نیست چرا که ماهیت کار برخی وزرا نظیر وزرای دادگستری کمتر به تذکر نمایندگان نیاز پیدا می‌کند و برعکس ماهیت مسئولیت برخی وزرا نظیر نیرو، راه، آموزش و پرورش، بهداشت و درمان که مسوولیت آنها به ارایه خدمات به عموم مربوط می شود، تذکر بیشتری را از سوی نمایندگان جلب می‌کنند.

فهرست منتشره از تذکرات نمایندگان به مسوولان اجرایی کشور طی ۳ سال اول مجلس هشتم همچنین نشان می‌دهد در طول این ۳سال، مسوولیت‌های ارشد در قوه مجریه تا چه حد متزلزل بوده است و برخی وزارتخانه‌ها چقدر شاهد رفت و آمد چهره‌های جدیدی به عنوان وزیر بوده‌اند.

/ 1 نظر / 9 بازدید
farzan

سلام، ما رفتیم سوریه که فتنه بر علیه اسد را خاموش کنیم. خوب در هر صورت خیلی‌‌ها تنبیه شدند و خیلی‌‌ها هم به دنیای دیگر فرستادیم حالا این آقای احمدی‌نژاد به آقای اسد گفته باید با این شورشگران صحبت کند و با اینها کنار بیاید. آقای احمدی‌نژاد، ما بسیجی‌ها به دستور امام به سوریه رفتیم. ما فدای امام هستیم. ما منتظر ایم امام دستور بفرمایند شما و قبیله دزدتون را هم به دنیای دیگر بفرستیم.